„Czytam z klasą III lekturki spod chmurki”

Sty 2022        SP 6

Poznajemy zawody – Moduł I

W pierwszym module projektu "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" zespół uczniów kl. III biorących udział w zajęciach rozwijających, wybrał książki Neli Małej Reporterki dostępne w szkolnej bibliotece. Każdy z nas miał inną książkę i postawione zadanie: w ciekawy sposób zapoznać z jej treścią całą grupę. Doszliśmy do wspólnych wniosków, że zawód reportera jest równie ciekawy, co trudny. W związku z tym, że często rozmawiamy                                              o szanowaniu książek, wykonaliśmy zakładki związane z przygodami Neli Małej Reporterki. Zaznaczyliśmy miejsca, kontynenty, które odwiedziła dziewczynka. Każdy z nas zadeklarował chęć odwiedzenia jednego z tych miejsc i musiał uzasadnić swój wybór. Argumenty były bardzo ciekawe i świadczyły o sporym zasobie informacji na temat tych miejsc, zaczerpniętych właśnie z książek Neli. Zorganizowaliśmy wywiad z Nelą, w postać której wcieliła się Emilka Jackiewicz - koleżanka z VIII klasy. Razem ułożyliśmy pytania, przygotowaliśmy plakaty, dekoracje. Emilka natomiast przygotowała wyczerpujące odpowiedzi. Na kilka chwil zamieniliśmy się w reporterów i na własnej skórze poczuliśmy jakie to stresujące zajęcie. Było jednak warto, bo efekt okazał się bardzo ciekawy. Na koniec zrealizowaliśmy zadania zawarte w scenariuszu "Podróże małe i duże". Szczególnie zachwyciło nas Miasto Zawodów, z którego wiele się dowiedzieliśmy i na temat cech poszczególnych profesji, i związanego z nimi nazewnictwa. Postanowiliśmy stworzyć własne Mini Miasto Zawodów związane z naszą szkołą. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że szkoła to nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale też szereg innych osób wpływających na komfort ich pracy. Przybliżenie zawodu reportera, poprzez osobę Neli Małej Reporterki wzbudziło w nas ciekawość i nieodpartą chęć poznania świata.

Uczniowie zajęć rozwijających – kl. III  z wychowawczynią

Galeria zdjęć: „Czytam z klasą III lekturki spod chmurki”