Nasz serwis używa plików cookies zgodnie z "Polityką Cookies". Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażają Państwo na to zgodę.   Zamknij  X
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Kornela Makuszyńskiego
w Ostródzie
Szkoła ze słońcem w herbie

DKK - luty 2019

   Lut 2019        BIBLIOTEKA

"Iqbal" jest bardzo wzruszającą książką opartą na faktach.

 

Opowiada ona o wydarzeniach, które miały miejsce około dwudziestu pięciu lat temu i odmieniły życie naprawdę wielu dzieci na całym świecie. Porusza bardzo drażliwy i przykry temat wręcz niewolniczej pracy wśród dzieci, odbieraniu im dzieciństwa i pozbawienia rodziny.

 Główny bohater książki, Ikebal (w spolszczeniu) w wieku dziesięciu lat zostaje odsprzedany do pracy za 16 dolarów potrzebne ojcu do spłacenia długu. Chłopiec trafia do tkalni, gdzie bardzo szybko zostają zauważone jego uzdolnienia. Warunki pracy są niegodziwe, co Ikebal dostrzega. Po czasie zostaje odsprzedany kolejnemu człowiekowi, Hussainowi Khanowi. U Hussaina pracuje również bohaterka będąca narratorką książki, Fatima, a także około dziesięciorga innych dzieci.

 Nim pojawił się Ikebal, życie dzieci nie zmieniało się. Były pewne, że spłacają dług, dostając za jeden dzień pracy jedną rupię (około 5 groszy polskich). Hussain był właścicielem surowym, gdy ktoś źle wykonał swoją pracę mógł trafić do lochu. Dzieci nie widziały szans na zmianę, myślały, iż to, do czego były zmuszane, jest całkowicie normalne.

 Gdy Ikebal trafił do Hussaina, dzieci nie były co do niego przekonane. Po czasie jednak zaczęły nawiązywać z nim bliższy kontakt, przestały się go obawiać. Z czasem mu zaufały. Chłopiec dał im nadzieję na zmianę, opowiadał przeróżne historie, potrafił spekulować na temat przyszłości, do czego nigdy nie były przekonane. Zaczęły wierzyć w lepszą przyszłość, możliwość zmian i odnalezienie swoich rodzin.

 Imię chłopca stało się nadzieją. Działał nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Potrafił przezwyciężyć strach, jego chęć sprawienia, by ludzie byli sprawiedliwi była silniejsza od wszystkiego, co mogłoby go ograniczyć. "Bałem się"-rzekł do Fatimy podczas jednej z ich wieczornych rozmów.

 Książka jest naprawdę bardzo wzruszająca i pomaga otworzyć oczy na cudze nieszczęście. Uświadamia również, że dzieci mogą być wykorzystywane do pracy w każdym kraju, i nie należy tego ignorować. Według mnie powinna znaleźć się wśród lektur uzupełniających, ponieważ naprawdę wiele uczy.

Laura Otremba kl.Vb