Nasz serwis używa plików cookies zgodnie z "Polityką Cookies". Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażają Państwo na to zgodę.   Zamknij  X
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Kornela Makuszyńskiego
w Ostródzie
Szkoła ze słońcem w herbie

DKK - kwiecień

   Kwi 2021        BIBLIOTEKA

Podczas ostatniego spotkania DKK omawialiśmy opowiadanie Katarzyny Terechowicz pt „Droga na Południe” ze zbioru „ Gorzka czekolada”.

Zaczęliśmy jak zazwyczaj, od opowiedzenia o tym jak odebraliśmy treść. Jakie emocje w nas wzbudziła, jakimi uczuciami darzymy konkretnych bohaterów. Wymieniliśmy wtedy również problemy poruszane w opowiadaniu, między innymi narzucanie norm społeczeństwa, do czego prowadzi brak akceptacji. Zwróciliśmy także uwagę na kierowanie empatii do każdego żywego stworzenia oraz przestrzeganie się przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Ze wszystkich poruszanych problemów skupiliśmy się jednak na znaczeniu akceptacji ze strony najbliżej rodziny, tego jak jej wsparcie na nas wpływa. Jednym z bardziej rozwiniętych tematów stało się różne widzenie rzeczywistości przez młodzież i dorosłych. Trzeba bowiem przyznać, że jedna sytuacja w oczach osoby młodej a dorosłego może być zupełnie różna. Jak zawsze podczas omawiania problematyki pojawiło się przytaczanie przykładów z naszego otoczenia oraz analiza ich wpływu na nasze samopoczucie.
Dalszym działaniem było skupienie się na samej głównej bohaterce, Julicie. Jej plusach oraz minusach, zachowań godnych pochwalenia a także postaw, których sami byśmy nie powtórzyli. Dziewczyna miała w sobie bardzo dużo empatii, jednak zbyt łatwo ulegała presji społeczeństwa. Podejmowała wiele decyzji pod wpływem impulsu, co kończyło się nieprzyjemną zarówno dla niej jak i rodziców sytuacją.
Na dobry koniec podsumowaliśmy opowiadanie, wnioski jakie z niego wyciągnęliśmy oraz ponownie poruszyliśmy wątek emocji które w nas budziło.

Laura Otremba, kl. VII b