Lekcje historii w świetlicy szkolnej…

Mar 2017        ŚWIETLICA

220 Rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i 90 lat hymnu państwowego.

25 lutego minęło 90 lat gdy „Pieśń Legionów” Józefa Wybickiego została hymnem państwowym ( 1927 r. ) oraz 220 lat kiedy została napisana (VII, 1797 r. ). Z tej okazji przygotowano gazetkę tematyczną, odbyły się pogadanki, dzieci poznały postacie Józefa Wybickiego i  gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz okoliczności w jakiej powstała „Pieśń Legionów…”. Podczas zajęć przypomniano także pozostałe symbole narodowe i wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy.

1,2 i 3 marca Dni Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

1 marca Maciek Zakrzewski z klasy III b – miłośnik historii, przygotował gazetkę tematyczną oraz krótką prelekcję o Żołnierzach Wyklętych. Opowiedział o losach ”Inki”, „Lupaszki”, Nila”, „Żelaznego”,” Witolda” i innych niezłomnych. Na zajęciach dzieci dowiedziały się dlaczego nazywamy tych żołnierzy „wyklętymi” i „niezłomnymi”, jaki przyświecał im cel.

2 i 3 marca dzieci wysłuchały wiersz Zbigniewa Herberta pt. ”Wilki”, poznały symbol żołnierzy wyklętych-wilka: ”Ponieważ żyli prawem wilka Historia o nich głucho milczy…”. Nauczycielki nawiązały także do biegu tropem wilczym jako biegu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

To była trudna lekcja naszej historii.