Logopeda

Logopeda to specjalista zajmujący się kształtowaniem mowy. Do jego zadań należy diagnozowanie, stymulacja rozwoju mowy oraz terapia zaburzeń mowy.

Rozwój mowy jest bardzo ważną umiejętnością, jaką zdobywa dziecko. Tempo nabywania kompetencji komunikacyjnych jest u każdego dziecka inne i przebiega w różnym tempie.

Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie w nauce czytania i pisania.

Wpływ zaburzeń mowy na trudności w nauce przejawia się
w przedmiotach, które wymagają od dziecka poprawnego pisania i czytania oraz wypowiadania się. Dzieci z wadami artykulacyjnymi popełniają te same błędy nie tylko w mowie spontanicznej, ale również w czytaniu i w pisaniu.

W naszej szkole zajęcia odbywają się w wymiarze 1-2 godzin w tygodniu dla danej grupy. Grupy zajęciowe liczą 2-4 uczniów. Prowadzone są również zajęcia indywidualne i łączone. Oddziaływania logopedyczne dostosowane są do potrzeb – rodzaju wady, wieku, możliwości psychofizycznych uczniów i opierają się na psychologiczno-pedagogicznych podstawach procesu nauczania-uczenia się. Podczas zajęć wykorzystywane są metody oparte na zabawie oraz nowoczesne formy terapii tradycyjnej i multimedialnej.

Terapia logopedyczna jest procesem długotrwałym. Jej skuteczność zależy od współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicami. Zajęcia z logopedą nie są wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem.
W tym celu logopeda po każdych zajęciach wkleja w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń, jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Optymalny czas codziennych ćwiczeń to co najmniej 15 minut. Rodzice mają również możliwość uczestnictwa w instruktażu dotyczącym ćwiczeń z dzieckiem w domu. Logopeda udziela wszelkich odpowiedzi na pytania podczas co miesięcznych zebrań z rodzicami.

Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie w nauce czytania i pisania.

Wpływ zaburzeń mowy na trudności w nauce przejawia się
i w pisaniu.

W tym celu logopeda po każdych zajęciach wkleja w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń, jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Optymalny czas codziennych ćwiczeń to co najmniej 15 minut. Rodzice mają również możliwość uczestnictwa w instruktażu dotyczącym ćwiczeń z dzieckiem w domu. Logopeda udziela wszelkich odpowiedzi na pytania podczas comiesięcznych zebrań z rodzicami.

Godziny pracy logopedy

Poniedziałek 7:45-10:30 i 11:45-14:25

Wtorek7:45-11:25

Środa 7:45-12:30

Czwartek 7:45-11:30

Piątek 8:00-10:35

Gabinet logopedyczny to dla dzieci miejsce nie tylko żmudnych ćwiczeń, ale także świetnej zabawy, nauki  i rywalizacji.

Przed lustrem dzieci chętnie ćwiczą narządy artykulacyjne, ponieważ wiedzą, że sprawna buzia i język to podstawa prawidłowej wymowy. Pani logopeda również z nami ćwiczy!

Wiemy jak ważne jest prawidłowe oddychanie, dlatego je również ćwiczymy. Pamiętamy, że w czasie spoczynku oddychamy nosem. Dzięki takim ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie oddechowe. Lubimy wiatraczki, słomki, piórka i dmuchajki.

Aby było jeszcze ciekawiej, w trakcie terapii logopedycznej wykorzystujemy komputer i rozmaite programy multimedialne. Dzieci uwielbiają Mówtaki i inne dziwne stworki, które mobilizują je do utrwalania prawidłowej wymowy ćwiczonych głosek.

Nasze zajęcia nie skupiają się jednak wyłącznie na ćwiczeniu poprawnej wymowy. Doskonalimy czytanie, analizę i syntezę wzrokowo-słuchowo-ruchową, rozwijamy pamięć, koncentrację, spostrzegawczość i słuch fonematyczny. Bawimy się przy muzyce. Nie zapominamy o pamięci słuchowej i wzrokowej.

Na zajęciach, tak jak w życiu, raz wygrywamy, raz przegrywamy. Znamy więc zarówno smak zwycięstwa, jak i gorycz porażki. Nie załamujemy się, ćwiczymy hart ducha i pamiętamy, że tylko wytrwała praca
i systematyczność prowadzą nas do osiągnięcia zamierzonego celu!

Aktualności

Podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia te sympatyczne zwierzaki zawitały również do Gabinetu Logopedycznego. Były misiowe historyjki, opowiadania, zgadywanki i ……….jak zawsze dużo dobrej zabawy.

************

Zapraszam wszystkie dzieci w wieku 7 – 9 lat do udziału w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Logopedycznym „Co Pani Jesień dla mnie przyniesie”. W ramach konkursu należy wykonać pracę plastyczną, służącą wzbogacaniu słownictwa i poszerzaniu kompetencji językowych dziecka. Praca powinna zawierać ilustracje, w nazwie których znajdują się najtrudniejsze głoski języka polskiego: głoski szumiące sz, rz, ż, cz, dż oraz głoska r.  Format pracy: dowolny. Technika: dowolna. Prace należy dostarczyć do logopedy Dorota Błażewskiej – sala 27 do 7.12.2017.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dołączenie do pracy zgody rodzica na udział dziecka w konkursie.
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej:

************