Rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Maj 2021        BIBLIOTEKA

Redakcja czasopisma  „Biblioteka w Szkole” przygotowała prezentacje z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Konstytucję 3 Maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie  i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

Święto Narodowe Trzeciego Maja - prezentacja do pobrania przeznaczona dla nieco starszych uczniów

Majowe święta narodowe - prezentacja do pobrania przeznaczona dla młodszych uczniów

źródło: https://biblioteka.pl