ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY PODCZAS PANDEMII COVID-19

Wrz 2020        ŚWIETLICA

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY PODCZAS PANDEMII COVID-19

od 1 września 2020

1. Przed wejściem do świetlicy:

- dziecko przebiera się, zmienia obuwie, bierze potrzebne rzeczy,

- myje ręce wodą z mydłem minimum 30 sekund, przechodzi do sali,

- dezynfekuje ręce po wejściu do sali,

- zgłasza się do nauczyciela w celu odnotowania obecności,

- zajmuje miejsce w ławce wskazane przez nauczyciela, układa swoje rzeczy tak, aby był porządek
i miejsce do pracy.

1. Podczas zajęć w świetlicy dziecko:

- bezwzględnie wykonuje polecenia nauczyciela

- nie opuszcza świetlicy bez wiedzy nauczyciela

- myje ręce według ustalonych zasad: zasłania twarz w łokieć podczas kichania, kasłania, korzysta
z własnych chusteczek higienicznych, a zużyte chusteczki uczeń chowa do swoich rzeczy.

- dezynfekuje ręce przed i po użyciu zabawek świetlicowych (wszystkie dostępne zabawki są łatwe do dezynfekcji).

- pilnuje ładu i porządku wokół siebie.

- korzysta tylko ze swoich ćwiczeń i podręczników na swojej ławce.

- w piórniku ma wszystkie potrzebne przedmioty szkolne – długopis, ołówek, gumkę, kredki, flamastry, linijkę, klej, nożyczki, temperówkę itp.; nie pożycza ich innym i od innych

- nie przynosi do świetlicy zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.

1. Podczas zajęć w świetlicy, po opieką nauczyciela, dzieci będą korzystać z boiska szkolnego:

- powinni zachować odległości między sobą,

- bawić się przedmiotami wskazanymi przez nauczyciela,

- po powrocie do szkoły myją dokładnie ręce.

1. Posiłek dziecko powinno mieć w kanapniku, wodę lub napój do picia w plastikowej butelce. Przyniesione posiłki powinny być urozmaicone. Należy unikać słodyczy.

1. Przed wejściem do stołówki na drugie śniadanie dziecko:

- dokładnie myje ręce,

- bierze swój kanapnik i swoje picie.

1. Po wejściu do stołówki na śniadanie, dziecko:

- dezynfekuje ręce płynem,

- siada przy stole w miejscu wskazanym przez nauczyciela,

- jeśli dziecko przyniesie jogurt lub deser – powinno mieć swoją łyżeczkę (najlepiej jednorazową).

1. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy nie rzadziej niż po 45 minutach.

1. W czasie wietrzenia sali grupa przebywa pod nadzorem nauczyciela poza salą.

1. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar):

- nauczyciel dzwoni z informacją do dyrektora szkoły.

- dyrektor i nauczyciele działają według ustalonych procedur.

1. W roku szkolnym 2020/21 dzieci nie przynoszą wyprawki świetlicowej. Potrzebne materiały dzieci będą przynosiły po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielami świetlicy; informacje będą umieszczane w dzienniku elektronicznym.