DKK styczeń 2019

Sty 2019        BIBLIOTEKA

17 stycznia odbyło się pierwsze w roku 2019 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę opowiadającą o życiu patrona naszej szkoły-Kornela Makuszyńskiego.

Tym razem spotkanie staraliśmy się prowadzić my, uczniowie. Z pomocą pani Małgosi wyszło nam to nawet dobrze i sprawnie. Mieliśmy do wykonania dwa zadania, podzieleni na dwie trzy-osobowe grupy.
Książka którą czytaliśmy nosi tytuł "Słońcem na papierze" i jest autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Jest ona swego rodzaju biografią o Kornelu Makuszyńskim, jednak napisaną w sposób przystępny dla dzieci i młodzieży, co nie wyklucza możliwości przeczytania książki przez osobę dorosłą.
Książka przybliża nam sposób, w jaki żył Makuszyński, jego charakter, rodzinę, zabawy i przede wszystkim jego optymizm. Mawia się, że człowiek ten był zawsze uśmiechnięty, o czym można się przekonać podczas czytania.
"Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu"-tak mawiał Kornel. Sam również stosował się do tej zasady, już od dziecka. Mimo trudności w życiu brnął przez nie z niezmąconą radością i uśmiechem, aż do ostatnich dni swego życia.
Jako jedyny z rodzeństwa chłopiec był naprawdę wyjątkowy. W każdej sytuacji potrafił znaleźć dobrą stronę, a swoją radość dzielił między ludzi. Książka idealnie pokazuje to, jaki był Kornel dzięki czemu jest to biografia na swój sposób wyjątkowa, zupełnie jak człowiek którego życie opisuje.
Są w niej poruszone przeróżne wątki-od tragedii, po bardzo śmieszne epizody z życia pisarza. Możemy poznać być może fakty,a których nie mieliśmy nawet najmniejszego pojęcia. Na przykład to, że Kornel odegrał ważną rolę w życiu Stanisława Marusarza.
Mimo tego, że Makuszyński musi sobie radzić całkiem sam, znajduje na to sposoby którymi nie krzywdzi innych ani siebie.
Moim zdaniem naprawdę warto przeczytać tę książkę, ponieważ należy do tych, które chce się zapamiętać i przeczytać kilka razy, ponieważ w niektórych momentach można całkowicie przejąć się jej treścią i zacząć płakać. Tak było w moim przypadku. Jeśli ktokolwiek chciałby przybliżyć sobie życie Kornela Makuszyńskiego, zdecydowanie powinien sięgnąć po tę książkę.
Laura Otremba,  kl. V b

galeria zdjęć: DKK styczeń 2019