Patron szkoły - Kornel Makuszyński
Od 25 stycznia 2002 roku patronem naszej szkoły jest Kornel Makuszynski. Głównym kryterium przy wyborze było przeświadczenie, że Patronem powinna zostać postać, z której dorobku życia lub cech osobowości może wynikać idea pracy zreformowanej szkoły podstawowej.
Wybór padł na Kornela Makuszyńskiego. Grono pedagogiczne zgodnie stwierdziło, że może on odegrać wiodącą rolę w tworzeniu programu wychowawczego i programów nauczania. W 1999r. zaaprobowali ten wybór rodzice, a w roku 2000 uczniowie.
Hasłem akcji zapoznającej z postacią Makuszyńskiego była propozycja: "I ty możesz uczyć się w Kornelówce". "Kornelówki" to polskie szkoły i placówki wychowawcze, którym patronuje Kornel Makuszyński. Korzystają one z działalności, życia i dorobku literackiego pisarza przy tworzeniu zadań edukacyjnych, ciekawych obrzędów szkolnych oraz przy realizacji zadań wychowawczych. Nasza szkoła pragnie wstąpić do rodziny placówek oświatowych, którym patronuje Pan Kornel. Jest on z całą pewnością postacią, która może inspirować różnorodne działania na płaszczyźnie szkoły podstawowej.
Kornel Makuszyński żył w latach 1884 - 1953. Droga jego życia i działalności to Lwów - Warszawa - Zakopane. Odbywał też podróże w celu zdobycia wykształcenia (Paryż), krajoznawcze (Włochy) i przymusowe jako wojenny zakładnik (Rosja).
Całe swoje życie aktywnie i twórczo uczestniczył w polskim życiu artystycznym i sportowym. Przede wszystkim jednak był i nadal pozostaje wielką osobowością w literaturze polskiej. W 1926r. otrzymał państwową nagrodę literacką za "Pieśń o Ojczyźnie". Większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym. Jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. W tej dziedzinie swojego pisarstwa nadal pozostał pisarzem żywym. Do dziś jego powieści dla dzieci i młodzieży doczekały się sześciu ekranizacji oraz kilku wersji animowanych. Makuszyński wyrabia w swoich czytelnikach poczucie humoru i zachęca do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Zaciekawia, bawi, ale i uczy przemycając w swych książkach problemy wychowawcze i wartości patriotyczne. Jego cenny pogląd, że "na świecie nie ma złych ludzi, są tylko ludzie nieszczęśliwi, którym brak jest ciepła rodzinnego i którymi się nikt nie zajmuje" podzielają dziś zapewne wszyscy, którym bliska jest wszelka praca pedagogiczna. Sam Kornel Makuszyński twierdził, że "każdy ma w życiu dwie matki: tę rodzoną i matkę szkołę".
Hasłem przewodnim dla pedagogów i uczniów naszej szkoły stało się zdanie z jego książeczki dla najmłodszych:
"Mądrym być to wielka sztuka,
ale dobrym - jeszcze większa".